İÇKİLER
RESTAURANT

Kuver Nedir

KUVER NEDİRKuver kelimesi binlerce yıl önce ortaya çıkmış bir kelimedir. Yemek bıçağı, Tunç Devri’nde ismi bilinmeyen bir kişi tarafından icat edildi. Çatalın icadı ile devrin asilzadeleri artık yemek yemek için uzun kola ihtiyaç kalmadığını beyan ederek daima kuver kullanarak yemek yemeye başladılar. Zamanın meşhur firmaları altın ve gümüş çatal, kaşık, bıçak çeşitleri yapmakla, zamanın meşhur asilzadeleri de en iyi sofra takımlarına sahip olmak için birbirleriyle yarış ettiler. Bu durum her gün biraz daha tekamül ederek ve sadeleşerek günümüze kadar geldi. Tekâmül süresi devam etmektedir.

Ekmek tabağı ve bazen servis tabağı, çatal, kaşık, bıçak takımları,özel yemek takımları,bardaklar, menaj takımları ve peçetelerin düzenli bir şekilde, her konuk için hazırlanmış  şekline “ kuver ” denir. Kuver aynı zamanda  konuğun yemek yerken kullanacağı malzemelerin düzenli ve eksiksiz bir şeklinde masa üzerinde bulunmasıdır.

Restoranlarda masada görmeye alıştığımız kül tablası, çiçek, şamdan gibi malzemelerin kuver kapsamında olmadığı anlaşılmaktadır. Çünkü bu malzemeler misafirin yemek yemesi için gerekli olan malzemeler değil, masayı güzel göstermek için kullanılan malzemelerdir. Kül tablası ise genellikle yemekten sonra kullanılacak bir malzemedir. Gerektiği zaman masaya konabilir.

Kül tablası konusunda ana kural böyle olmakla beraber günümüzde kül tablası da kuver hazırlanırken masaya konmaktadır. Kül tablası yemek için şart değildir ama, misafirlerin sigara yaktıkları anda kül tablası getirme imkanı olmayabilir. Garson bir masaya servis yaparken veya sipariş alırken başka bir masadaki misafirler yemeklerini bitirip sigara yakabilirler. Bu durumda kül tablasının eksikliği hissedilecektir. Garsonun işini bırakıp kül tablası aramaya gitmesi de bahis konusu olamayacağına göre, kül tablasını kuver hazırlanırken masaya koymak gerekmektedir.

 

KUVER ŞUNLARDAN MEYDANA GELİR :

 1. Moltan
 2. Masa örtüsü
 3. Kapak örtü
 4. Peçete
 5. Çeşitli Tabaklar
 6. Çatal, kaşık, bıçak gibi takımlar
 7. Çeşitli bardaklar
 8. Menaj

 

KUVER AÇMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR;

 • Kuver düzgün bir şekilde yerleştirilmiş olmalıdır,
 • Her kuver için belirli bir alan ayrılmalıdır,
 • Kuver yerleştirme sistemli bir şekilde yapılmalıdır,
 • Kuver açmada bir problem olmaması için gerekiyorsa bir örnek kuver hazırlanmalıdır.